Video blog – szansa dla firmy czy przeżytek?

Marketing internetowy to nie tylko płatna reklama czy pozycjonowanie. Równie ważne jest podtrzymywanie kontaktu z klientami oraz budowanie wizerunku eksperta. W długofalowej perspektywie takie działania wzmocnią Twoją pozycję na rynku, co również znajdzie przełożenie na sprzedaż. Jednym z narzędzi, po które możesz sięgnąć, jest video blog. Zobacz, czym jest i co może Ci dać takie rozwiązanie.

Video blog – co to za narzędzie?

Na pewno zdarzyło Ci się słyszeć o blogu firmowym. To miejsce na stronie www, w którym są publikowane artykuły eksperckie, poruszające tematy związane z działalnością biznesową oraz zainteresowaniami klientów. Komunikacja w tej formie ma swoje zalety – pozwala docierać do odbiorców na wyższych poziomach lejka sprzedażowego, a także wspiera pozycjonowanie „long tail”.

Pojawia się jednak pytanie: ilu spośród Twoich potencjalnych klientów ma czas na czytanie długich, pogłębionych artykułów? Część z nich – na pewno tak. I do nich trafisz przy pomocy tradycyjnego bloga. Co jednak z takimi, którzy żyją w zbyt dużym pośpiechu, żeby sięgnąć po takie teksty? Do nich możesz dotrzeć właśnie za pomoc video bloga.

Czym zatem jest video blog? To regularnie publikowane filmy poświęcone tematyce związanej z Twoją działalnością.

Co można publikować w ramach video bloga firmowego?

Video blog czy też vlog firmowy to narzędzie, które daje Ci bardzo szerokie pole do popisu. W tej multimedialnej formie możesz publikować np.:

  • prezentacje nowych produktów dostępnych w Twojej ofercie,
  • wywiady ze specjalistami Twojej firmy, poświęcone choćby prostemu wyjaśnieniu technicznych kwestii,
  • materiały porównawcze – np. zestawiające ze sobą kilka wariantów produktów,
  • relacje z realizacji zleceń – również z udziałem klientów, którzy wyrażą swoją opinię.

To tylko przykładowe formy, jakie mogą przybrać materiały na video blogu. Jak zatem widać drzemie w nich ogromny potencjał.

Jakie są zalety prowadzenia video bloga?

Video blog absolutnie nie jest przeżytkiem, gdy w grę wchodzi promocja firmy. To materiały, które dadzą Twoim odbiorcom łatwy i komfortowy dostęp do wiedzy. Twoja firma może na tym wiele zyskać.

Możliwość budowania dłuższej relacji z klientami

Jeżeli kupujący raz trafi na Twojego video bloga, np. publikowanego w serwisie YouTube, i materiały spodobają mu się, prawdopodobnie zobaczy też kolejne filmy. Być może nie wszystkie z taką samą uwagą, ale jedno jest pewne: takie materiały sprawią, że Twoja firma stanie się bliższa docelowym odbiorcom i uzyska w ich oczach bardziej „ludzką” twarz. Będzie więc nie tylko mocniej rozpoznawalna, ale postrzegana jako wiarygodny partner. To prosta droga do konwersji.

Szansa na budowanie wizerunku eksperta

Jeżeli na Twój video blog trafią materiały o dużej wartości merytorycznej, zyskasz autorytet w otoczeniu biznesowym. O merytorykę nie będzie trudno – w końcu na swojej dziedzinie na pewno znasz się doskonale. Pozostaje tylko (i aż) przełożyć tę wiedzę na przyjazny dla odbiorców przekaz.

Video blog firmowy to kolejny kanał, który pomaga pozyskiwać klientów

Z materiałem video będzie Ci łatwiej dotrzeć do odbiorców, chociaż proces ich pozyskiwania może chwilę potrwać. Jednak dobrze przygotowane materiały mają wysoki potencjał konwersyjny. Treści video są zazwyczaj znacznie bardziej sugestywne, przez co mogą skutecznie zachęcić klienta do złożenia zapytania ofertowego, czy dokonania zakupu w Twoim sklepie.

Warto też pamiętać, że video content marketing może też wzmocnić potencjał SEO – choćby dlatego, że duża liczba widzów po obejrzeniu materiału może zechcieć przejść na stronę firmową. A to zwiększa jej wartość w oczach algorytmów Google.

Jak rozpocząć prowadzenie video bloga?

Jak widzisz, prowadzenie video bloga niesie za sobą wiele korzyści wizerunkowych, a ostatecznie także sprzedażowych. Pamiętaj jednak, że przygotowanie wartościowych i angażujących treści jest trudniejsze, niż może się wydawać. To nie tylko kwestia barier technologicznych (dostęp do dobrego sprzętu do nagrywania czy oprogramowania do montażu), ale też stworzenia przemyślanego scenariusza materiałów czy programu ich publikacji.

Chcesz „wycisnąć” z video content marketingu jak najwięcej? Skontaktuj się z namiWspólnie przygotujemy materiały, które skutecznie wesprą Cię w budowaniu silnej pozycji na rynku.