Prowadzenie fanpage’a marki na Facebooku: ile to kosztuje? Jak zoptymalizować koszty?

Większość przedsiębiorców zdaje sobie sprawę, że obecność w mediach społecznościowych zdecydowanie ułatwia prowadzenie biznesu. Nie wystarczy jednak samo założenie kont na popularnych platformach i wrzucanie na nie przypadkowych postów od czasu do czasu. Prowadzenie fanpage’a marki na Facebooku wymaga planu i spójnych, regularnych działań, dlatego najlepiej powierzyć to fachowcom. Dowiedz się, ile to kosztuje i jak można zoptymalizować te koszty.

Prowadzenie fanpage’a marki na Facebooku – czy warto robić to samodzielnie?

Samo założenie profilu marki na Facebooku nic nie kosztuje. W dzisiejszych czasach w zasadzie każdy umie też korzystać z tego portalu. Kusząca może być zatem wizja samodzielnego prowadzenia fanpage’a – w końcu jak trudne może być wrzucenie kilku postów od czasu do czasu? W praktyce okazuje się jednak, że jest to bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać. Przypadkowe i publikowane nieregularnie treści rzadko wywołują jakiekolwiek zaangażowanie i zwykle nie przynoszą marce żadnych konkretnych korzyści. W związku z tym właściciel samodzielnie zarządzający kontami w social media niejednokrotnie może stwierdzić, że są one w zasadzie do niczego niepotrzebne. 

To jednak duży błąd! Prawidłowo prowadzone konto na Facebooku może bowiem przynieść wymierne korzyści w postaci większych zysków i lepszych relacji z klientami. Trzeba jednak wiedzieć, co publikować i w jaki sposób. Oczywiście każdy może zdobyć taką wiedzę, ale wymaga to czasu i zaangażowania, podobnie jak skuteczne zarządzanie kontami w social media. Dlatego zaufanie profesjonalistom zwykle okazuje się najlepszym wyborem.

To może Cię zainteresować: Outsourcing marketingu: czy warto powierzać działania agencji?

Ile kosztuje prowadzenie fanpage’a na Facebooku?

Na koszty związane z obsługą kont w social media składa się zarówno sama obsługa (czyli planowanie, tworzenie i publikowanie postów, odpowiadanie na komentarze i wiadomości itp.), jak i budżet reklamowy. Nie można bowiem zapominać, że Facebook jest świetnym miejscem do prowadzenia płatnej kampanii. Dokładne koszty prowadzenia fanpage’a mogą być więc zróżnicowane. Znaczenie ma również to, czy profil obsługuje agencja, czy też jedna osoba i na jakiej zasadzie jest prowadzona współpraca.

Najdroższe jest zatrudnienie osoby do obsługi social media na etacie. Poza jej wynagrodzeniem należy w tym przypadku doliczyć rozmaite koszty pracodawcy, a także wydatki związane z wdrożeniem na stanowisku, rozwijaniem kompetencji itp. Tańsza będzie współpraca z indywidualnym przedsiębiorcą, a najtańsze są zwykle agencje. Decydując się na współpracę z agencją, można więc skutecznie obniżyć koszty obsługi profilu na Facebooku. Ponadto w tym przypadku zazwyczaj otrzymuje się dostęp do wiedzy i wsparcia nie jednego, a co najmniej kilku specjalistów, którzy zwykle mają duże doświadczenie i wiele sprawdzonych pomysłów.

Ponadto koszty obsługi Facebooka zależą od:

  • wielkości Twojej firmy i skali jej działania,
  • branży, w której funkcjonuje,
  • liczby i częstotliwości publikacji,
  • bezpośredniej konkurencji,
  • wielkość fanpage’a (pod względem liczby obserwujących i ich zaangażowania),
  • Twoich indywidualnych oczekiwań, np. co do typu i liczby prowadzonych kampanii czy dodatkowych usług (np. stworzenia sklepu na Facebooku).

Ile dokładnie może kosztować prowadzenie fanpage’a na Facebooku? Ceny zaczynają się już od kilkuset złotych. W przypadku dużych firm i obszernych wymagań mogą jednak sięgać kilku lub nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie.

Prowadzenie fanpage’a na Facebooku – jak zoptymalizować koszty?

Interesuje Cię profesjonalnie prowadzony fanpage na Facebooku, ale nie chcesz przepłacać? Zdecydowanie warto zaufać sprawdzonej agencji. W ten sposób zaoszczędzisz czas, ale także pieniądze. Zoptymalizowane działania przyniosą Ci bowiem wymierne korzyści w postaci np. zwiększonej sprzedaży. Jest to zatem inwestycja, która się opłaca.

Czy warto decydować się na najtańszą ofertę na rynku? Raczej nie. Stanowi to duże ryzyko – niska cena obsługi oznacza zwykle brak doświadczenia i należytego zaangażowania, a tym samym bardzo rzadko przekłada się na jakiekolwiek efekty. Lepiej postawić na sprawdzone rozwiązania. Chcesz się dowiedzieć, ile kosztowałaby obsługa fanpage’a na Facebooku dla Twojej firmy? Skontaktuj się z nami, a przygotujemy dla Ciebie ofertę!