Tworzenie strony internetowej: czy warto zrobić stronę www samodzielnie?

Jeśli chcesz, aby twoja marka była rozpoznawalna i odniosła sukces, nie oszczędzaj na jej wizerunku. Składa się na niego i strona internetowa. Dobra wiadomość jest taka, że możesz zrobić ją samodzielnie i wydawać na nią dosłownie kilka złotych miesięcznie. Natomiast zła, że już w najbliższej przyszłości nie będzie ona spełniać twoich oczekiwań. Tworzenie strony www samemu to w większości przypadków strata czasu – zwłaszcza dla firmy mającej w perspektywie rozwój.

Łatwo i przyjemnie skutecznie i dobrze

Siadasz przed komputerem, wpisujesz w wyszukiwarkę „darmowy kreator stron www” i możesz wybierać spośród propozycji wielu platform. Rejestrujesz się, być może wykupujesz abonament, a następnie tworzysz swoje miejsce w sieci. Wybierasz szablon, piszesz teksty na poszczególne zakładki, dobrze się bawisz… i marnujesz swój czas.

Dlaczego? Twoja strona nie odniesie tak dużego sukcesu w sieci, jak ta wykonana przez specjalistę. Większość platform nie daje dostępu do kodowania strony. Oznacza to, że nie ma możliwości, aby go zoptymalizować pod kątem wyszukiwarek. W efekcie już na starcie tracisz w stosunku do tych, którzy mają stronę z kodem stworzonym przez fachowca. Twoją witrynę będzie trudniej znaleźć w sieci, a twoja marka będzie bez końca czekała na to, aby poznały ją tysiące użytkowników Internetu.

Czytaj: Co zrobić, by Google zauważył Twoją stronę?

Szybko nie będzie

Czy lubisz długo czekać, aż strona www wyświetli się i gdy dużo czasu zajmuje przeglądanie jej zakładek? No właśnie. Jednak tak może stać się, jeżeli skorzystasz z kreatora www i samodzielnie stworzysz witrynę. Nie będziesz w stanie także nic zrobić, aby podkręcić jej działanie. Potrzeba do tego dostępu do kodu strony, którego raczej na pewno nie będziesz mieć.

Irytujące reklamy

Niestety nie ma nic za darmo. To, że nie musisz płacić za korzystanie z kreatora, ma tak naprawdę wysoką cenę. Są nią wyskakujące okienka z reklamami. Po pierwsze odciągają one uwagę od treści na twojej stronie, po drugie  irytują. Nawet najstaranniej stworzona witryna wiele przez nie traci i w efekcie jest nieatrakcyjna dla odbiorców.

Kreatywność pod kontrolą

Masz swój biznesplan i na pewno zakładasz, że osiągniesz sukces. Twoja firma będzie się rozwijać, a wraz z tym będzie trzeba rozbudowywać jej stronę internetową. Wtedy raczej na pewno okaże się, że kreator (choć łatwy w obsłudze) nie daje wielu możliwości, jeżeli chodzi o personalizację strony.

Możesz mieć pomysł na oryginalną witrynę, ale przy pomocy narzędzi z darmowej platformy nie stworzysz miejsca w sieci, o jakim marzysz. Potrzebny jest do tego po pierwsze dostęp do kodowania, a po drugie fachowiec od stron www, który zrealizuje twoją koncepcję.

Trudno też o to, aby strona utworzona przy pomocy kreatora naprawdę wyróżniała się w sieci. Mimo że stworzysz ją od A do Z samodzielnie, to jednak będzie zawierać powtarzalne motywy, tła i szablony. Unikniesz tego, jeżeli zlecisz wykonanie strony dobremu specjaliście.

Kreator nie zastąpi zespołu ludzi

Nawet najlepszy kreator nie jest w stanie zrobić tego, co ludzie, którzy zjedli zęby na stronach www.  Dziś, aby powstała atrakcyjna, zoptymalizowana i płynnie działająca witryna, potrzebne jest zaangażowanie zespołu specjalistów.

Najpierw powstaje architektura informacji, które znajdzie się na stronie. To m.in. wszystkie zakładki i jej nawigacja, które umożliwiają intuicyjne poruszanie się po witrynie. Następnie do pracy przystępują web developerzy. To on wcielają w życie wszystkie pomysły przyszłego właściciela strony, dbają o jej kodowanie, a niekiedy tworzą dla niej też CMS, czyli system zarządzania treścią. O to, jak wygląda takie miejsce w sieci, troszczą się graficy. Natomiast o treści na stronie, ich poprawność, skuteczność i atrakcyjność dbają content managerowie i copywriterzy.

Kreator stron www może być dobrym rozwiązaniem dla hobbystów czy młodzieży lubiącej zabawę z projektowaniem witryn. W przypadku marki, która chce stworzyć swoją wizytówkę w sieci, opcja ta na pewno się nie sprawdzi. Ograniczenia, brak możliwości optymalizacji strony, irytujące reklamy i wolny czas ładowania się zakładek – to wystarczy, aby zrezygnować z korzystania z darmowego kreatora.

Potrzebujesz fachowej pomocy przy tworzeniu strony www? Skontaktuj się z Agencją Wizerunku! Z przyjemnością wesprzemy Cię w zbudowaniu twojego miejsca w sieci.