Jak zwiększyć lojalność klienta? 5 działań pogłębiających relację

W czasach ogromnej konkurencji rynkowej lojalny klient to największy skarb. Trwałe relacje tego typu nie tworzą się jednak same. Wymaga to przemyślanych i ukierunkowanych działań ze strony przedsiębiorstwa. Jak zwiększyć lojalność klienta? Poznaj 5 sprawdzonych sposobów na wzmocnienie z nim relacji.

Badania wskazują jednoznacznie – budowanie trwałych relacji z klientami jest opłacalne! Pozyskanie nowego klienta jest znacznie droższe, a zwiększenie wskaźnika utrzymania klientów o zaledwie 5 proc. przekłada się średnio na kilkadziesiąt proc. przyrostu zysku. Lojalni klienci spędzają znacznie więcej czasu z marką i często stają się jej ambasadorami, polecając jej usługi klientom. Dlatego zdecydowanie warto inwestować w relacje. Dowiedz się, jak to robić.

1.     Pielęgnuj relację z klientem

Pierwszą zasadą budowania relacji, jest jej pielęgnowanie. Gdy Ty zapominasz o klientach, oni również zapomną o Tobie. Dlatego konieczne jest stałe publikowanie nowych treści – to pozwala firmie pozostać żywej w świadomości konsumentów. Ważna, aby były to treści ciekawe, przydatne i angażujące. Warto zainwestować w content marketing oraz solidną obsługę mediów społecznościowych. Ważne również, aby przygotowywać przemyślane strategie działań w tych obszarach, śledzić trendy i zawsze szukać nowych pomysłów.

Zastanawiasz się, komu powierzyć obsługę swoich social mediów? Przeczytaj artykuł: Prowadzenie social mediów: czy warto zdecydować się na agencję?

2.     Poszukaj okazji do kontaktu

Aby klienci mogli otrzymywać publikowane przez Ciebie treści, konieczne jest zbudowanie z nimi linii komunikacji. Znakomitym pomysłem jest zachęcanie każdego klienta do zapisania się do newslettera (nagrodą może być kod rabatowy na zakupy, co również zwiększa prawdopodobieństwo ponownego skorzystania z oferty Twojej firmy). Do zaobserwowania profili w social media mogą zachęcać natomiast konkursy i specjalne akcje promocyjne.

3.     Pokaż, że zależy Ci na opinii klientów

W dzisiejszych czasach konsumenci oczekują coraz wyższego poziomu obsługi. Chcą też mieć poczucie, że dana firma liczy się z ich opinią. To właśnie dlatego tak ważna jest każda reakcja na krytykę. Należy ja przyjmować z pokorą i empatią, proponując stosowną rekompensatę oraz wdrożenie rozwiązań, które w przyszłości pozwolą uniknąć podobnych sytuacji. Doświadczenie pokazuje, że jest to bardzo skuteczna metoda budowania lojalności i zaufania. Warto wręcz zachęcać klientów do pozostawiania opinii o firmie, jej produktach i usługach. Jest to nie tylko sposób na pokazanie, że zależy Ci na kliencie, ale również cenny feedback, który pomoże Ci poprawić schematy funkcjonowania i zaproponować lepszą ofertę.

4.     Wykorzystaj reklamę internetową

Świetnym sposobem na przypomnienie klientowi, jak ciekawa jest Twoja oferta, jest również zastosowanie odpowiednich form reklamy. Doskonale sprawdza się w tym przypadku remarketing, dzięki któremu odwiedzając różne strony internetowe, klient widzi Twój banner. Możliwe jest dostosowanie wyświetlanej treści do preferencji danego konsumenta, co zdecydowanie zwiększa skuteczność tego typu działań i skłania do ponownego zakupu.

5.     Zadbaj o jakość obsługi

Klient, który poczuje się „zaopiekowany”, chętniej wróci do tej samej firmy. Dlatego warto inwestować w dział obsługi klienta, w tym w odpowiednie przeszkolenie pracowników i dostępność. Klient powinien mieć możliwość uzyskania pomocy o każdej porze. Nawet w mniejszych firmach jest to wykonalne poprzez możliwość pozostawienia wiadomości, na którą uzyska on odpowiedź tak szybko, jak będzie to możliwe. Szczególnie ważne jest postępowanie firmy w sytuacjach spornych czy kryzysowych. Odpowiednia reakcja zapewni uznanie klienta i niejednokrotnie może się przekształcić w trwałą relację.